Aptalca ölmenin 100 yolu var.

Melbourne metro istasyonu tarafından yapılmış çok tatlı bir video çalışması. Aptalca ölmenin bir sürü yöntemi var diyerek yolcuları uyarıyor. 🙂 Ayrıca çalışmanın Karaoke versiyonu, iTunes şarkısı, web sitesi ve Gif çalışmaları da yapılmış. Özellikle web sitesine girmenizi öneriyorum, bütün karakterleri interaktif bir şekilde tekrar öldürebiliyorsunuz 🙂 Aşağıda diğer çalışmaları görebilirsiniz.

Karaoke versiyonu: http://youtu.be/5QV2HAYKP7E
iTunes: https://itunes.apple.com/gb/album/dumb-ways-to-die-single/id575962249
Web Sitesi: http://dumbwaystodie.com
GIF: http://dumbwaystodie.tumblr.com/

 

Internet Explorer – “Siz büyüdünüz. Biz de.”

Doğru bir iç görüyle benim gibi yıllardır Explorer’dan nefret eden kişileri hemen yakalıyor.  “Gençtik, hata yaptık ama şimdi büyüdük, olgunlaştık”  mesajını veriyor. Video, 80’lerde doğmuş kişiler ile ayrı bir duygusal bağ kuruyor.

Video’da geçen hemen hemen bütün objeleri kullandım. Arkadaşlarımla sokakta Taso oynadım, okulda sanal bebek besledim, abimin şişen spor ayakkabılarını giydim, Amiga oynadım, diskete oyun çektim, babama Walkman alması için yalvardım. Çok güzel zamanlardı, bazen hayatın bu kadar dijitalleşmesine üzülüyorum.

“Stop the Violence” Sosyal Sorumluluk Kampanyası

Etkileyeci bir sosyal sorumluk çalışması. Şiddet eylemiyle birlikte alkollü araç kullanma, hız yapma, araç kullanırken mesaj atma vb. gibi mesajları oldukça çarpıcı bir şekilde yansıtmış. Yazının devamında diğer çalışmaları görebilirsiniz.

Ecovia-Stop-the-Violence-2
Continue reading ““Stop the Violence” Sosyal Sorumluluk Kampanyası”

Film Önerileri – Vol. 1

Eski bir Sinema, Televizyon öğrencisi olarak en büyük hobilerimden biri Film ve Yabancı dizi izlemek. Elimden geldiği kadar iyi bir seyirci olmaya çalışıyorum. Klasik Hollywood filmleri dışında bağımsız filmleri de izlemeye çabalıyorum. Bundan sonra beğendiğim filmleri, dizileri elimden geldiği kadar paylaşmaya çalışacağım.

Son zamanlarda tesadüfü olarak çok güzel filmler izledim, aşağıdaki dört filmi mutlaka izlemenizi öneriyorum. Gerçekten hepsi de çok başarılı ve güzel filmler. Diğer film önerilerini yazının devamında görebilirsiniz.

Amour (2012)

Kişisel olarak Haneke’yi çok severim. Bu sene Oscar’da en iyi yabancı film ödülünü açık ara alacağını düşünüyorum. Amour, çok sade ama gerçekçi ve olabildiğince çarpıcı bir film. Hüzünlü bir hikaye anlatıyor bundan dolayı mutsuz olduğunuz bir günde izlememenizi öneriyorum çünkü oldukça etkileyeci bir film.

amour-movie-poster
Continue reading “Film Önerileri – Vol. 1”

Yaratıcı fikir her zaman çalışır! :)

Evde zaman zaman dağınık yaşayabiliyorum mesela çalışma odasında kullandığım bir bardak varken dolaptan yeni bardak alabiliyorum veya portmantonun kapağını kapatmayı unutabiliyorum 🙂 Sevgili eşim bu konuyla ilgili sözlü olarak beni defalarca uyardı fakat çok fazla işe yaramadı fakat bir gün aşağıdaki notlar ile karşılaştım. Bu mesajları gördükten sonra kullanıcı davranışım değişti ve daha fazla dikkat eder oldum. 🙂

İletilen mesaj yaratıcı bir şekilde hedef kitleye gönderilirse hedef kitle üzerinde etkili oluyor. Sözlü mesajları dikkate almayıp, bu mesajları dikkate almam bunun en güzel örneği 🙂

kml1 kml2

Pazarlamanın popüler mesleği: “Sosyal Medya Uzmanı”

Her yazısını merakla ve zevkle takip ettiğim Serdar Kuzuluoğlu‘nun son blog yazısı yine çok başarılı. En son yazısını pazarlamanın popüler mesleği olan “Sosyal Medya Uzmanı” hakkında yazmış. Yazının tamamını aşağıdaki link’ten okuyabilirsiniz fakat özellikle bir kısmını yinelemek istiyorum;

“Şahsen uzmanlığı sosyal medya eksenine değil, iletişimde arıyorum. Esas marifetin sosyal medya araçlarına hakim olmak değil, iletişimi bilmek olduğunu düşünüyorum. İyi bir iletişimcinin (kaçınılmaz olarak) sosyal medyaya da hakim olması gerektiğini savunuyorum. Zira yapılan iş özünde marka ve müşterisi arasında mümkün olduğunca kalıcı ve anlamlı bir iletişim kurma çabasından ibaret. Mecra, kapasite ve yeteneklerinin farklılığı benim gözümde küçük ayrıntılar olarak kalıyor.

Yıllardan beri anlatmaya çalışıyorum, esas olan iletişimci olmaktır. Sosyal medya denilen şey uzay bilimi değil, herkes bir şekilde öğrenebilir fakat iletişim bilimini öğrenmek emek ve zaman ister. İletişim bilimini iyi bilen biri için iletişim kanalı hiç fark etmez, bugün sosyal medya üzerinden iletişim yapar, yarın uzayda outdoor çalışması yapar.

Yazının tamamını mutlaka okumalısınız: Nasıl Sosyal Medya Uzmanı olunur?

Alkol miktarına göre sizi uyaran buz parçası

En büyük buluşlar çoğunlukla kişisel ihtiyaçlardan doğmuştur. MIT’de öğrenci olan Dhairya Dand, bir partide çok fazla sarhoş olur ve gece ne yaptığını hiç hatırlamaz, gün hastanede biter. Zaman zaman alkolü fazla kaçırabiliyoruz. Bu olaydan yola çıkarak bir buz üretmiş. Buz’un içine elektronik devre koymuş, sizin çok içtiğinizi anladığı takdirde kırmızı yanarak sizi uyarıyor. Buna rağmen durmuyorsunuz en yakın arkadaşınıza SMS gönderiyor. Dahiyane bir icat 🙂 Detaylar için videoyu izlemenizi öneriyorum.