Kişilerin özel hayatları hakkında bilgi almak çok kolay!

Teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı bir gerçek fakat kolaylaştırdığı kadar da hayatımızı şeffaflaştırıyor. Bireylerin bütün hayatları internette yer alıyor. Bugün ortalama bir sosyal ağ kullanıcısının hayatını hakkında bilgi almak çok kolay. Mesela Facebook hesabına bakarak neler sevdiğini, Foursquare’e bakarak nerede oturduğunu veya nerelere gittiğini anında bulabiliriz. Artık bütün hayatımız gözler önünde ve kötü niyetli birileri bu bilgileri bize karşı kullanabilir. Aslında bu konu hakkında yazılacak çok fazla şey var fakat uzatmadan Belçika’da güvenli internet bankacılığın önemi anlatmak için yapılmış çalışmayı izlemenizi öneriyorum. Olayın gittiği yer beni korkutuyor!

Anadolu Efes’in gizli kamera sürprizi

Son zamanlarda Pazarlama İletişimi dünyasında en çok konuşulan çalışmalardan biri Anadolu Efes’in gizli kamera sürprizi adlı videosu. Bu kadar çok tartışılmasının sebebi Heinken’in 2010 yılında yaptığı HEINEKEN BEER THEY çalışması. HEINEKEN BEER THEY, 2010 yılında Cannes’da en iyi Promo&Aktivasyon ödülünü kazandı. Anadolu Efes’in çalışması Heinken’in fikrine çok benziyor bu yüzden sektördeki pazarlama uzmanları ve reklamcılar çalışmayı oldukça eleştirdiler. Pazarlama uzmanı ve reklamcılar için tanıdık fakat kendi hedef kitlesi için çok yaratıcı ve güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum çünkü çalışmayı eleştiren kitle halkın çok azını oluşturuyor. Basit bir tahminde bulunmak gerekirse reklamcılar ve pazarlama uzmanları halkın %5’inden fazlasını oluşturmuyordur.

Sosyal medya takibi hizmeti veren Semanticum adlı bir firma, video’nun çıktığı 21 Şubat günü Twitter ve Facebook’ta bu video hakkında konuşulanları analiz etmiş. Facebook ve Twitter’da toplam 6.328 verinin dikkate alındığı araştırmanın sonucunda, video hakkında bu mecralarda yapılan konuşmalar analiz edilmiş ve ortaya aşağıdaki infografik çıkmış. Araştırma sonucunda video izleyen kişilerin çoğunluğu çalışmanın “Muhteşem” olduğunu düşünüyor.

Bütün bunlardan yola çıkarak çalışmanın kendi hedef kitlesi üzerinde başarılı olduğunu düşünüyorum. Peki sizce başarılı mı?

AnadoluEfes_surpriz

Yaratıcı fikrin önüne bütçe geçemez!

Miele markası yeni “monster suction” özellikli elektrik süpürgesinin iletişim çalışmasını yapmak istiyor fakat markanın hiç medya bütçesi yok. Slovakya’da hizmet veren Mayer McCann Erickson, “bütçeniz yoksa iletişim yapamayız” demek yerine çok basit ama güzel bir fikir buluyor. Slovakya’nın ünlü bir tüneline gerçekte var olmayan bir outdoor çalışması yapıyorlar. İlginç olan kullanıcılar bu uygulamayı gerçek sanıyorlar ve paylaşıyorlar. Bu şekilde video yayılıyor. Fikir basit, uygulama süper!

Sevgili ajanslarımız kızabilirler ama “her şey bütçe değildir” teorisi bir kez daha kazanıyor 🙂

Super Bowl 2013 ve Otomobil Reklamları

Amerika’da hayatı durdurma noktasına getiren Amerikan Futbol Ligi Finalini (Super Bowl) izlemek için milyonlarca kişi televizyon karşısına geçti. Organizasyon ekonomiye tek gecede 12.7 milyar dolar katkı sağladı. Sadece reklam satışlarından 400 milyon dolar kazanıldı. Büyük markalar Super Bowl’a oldukça önem veriyor çünkü bir gecede maksimum kişiye ulaşabiliyorlar. Özellikle lansman yapmak için çok doğru bir etkinlik. Son verilere göre final maçını yaklaşık 115 milyon kişi izledi. Amerikan televizyon tarihinde “en çok izlenen program/etkinlik” rekorunu  kırdı. Hal böyle olunca reklam fiyatları da uçuyor. 30 saniyelik bir reklamı göstermenin maliyeti 4 milyon dolar! Amerika’daki reklam pazarı gerçekten çok büyük.

Super Bowl reklamları arasında en eğlenceli ve yaratıcı filmler genelde otomobil sektörüne ait oluyor. Bu sene de en beğenilen reklamlar arasında 3 tane otomobil reklamı yer alıyor. Aşağıda Super Bowl 2013’de yer alan bütün otomobil reklamlarını görebilirsiniz. Diğer kategorilerde yer alan reklam filmlerini izlemek için şu adrese göz atabilirsiniz: http://www.superbowl-commercials.org/

Lincoln’un yaptığı filmden kısaca bahsetmek istiyorum; reklam filminin senaryosunu tamamen kendi tüketicileri oluşturmuş. #SteerTheScript hashtagiyle atılan 5 yaratıcı tweet’i alıp reklam filmi haline getirmişler. Başarılı bir Crowd-Sourced çalışması olmuş.

Kişisel favorim Mercedes’in “Soul” reklamı.

Mercedes-Benz – Soul

Volkswagen – Get In. Get Happy.


Continue reading “Super Bowl 2013 ve Otomobil Reklamları”

Tüketici odaklı pazarlama çalışması: !f İstanbul 2013

if-istanbul

Son zamanlarda gördüğüm samimi ve en iyi tüketici odaklı pazarlama çalışması. Aslında ortada sistemsel bir hata var, normal şartlarda test çalışması üzerinden kullanıcıların bilet almaması gerekiyor ama bir şekilde almışlar. !f ekibi bu hatayı kendi lehine çok samimi ve başarılı bir şekilde çeviriyor. Basit ama akıllı işleri her zaman takdir ediyorum.

Apple’ın hiç yayınlanmayan reklam filmi: “Here’s to the Crazy Ones”.

Albert Einstein, Bob Dylan, Martin Luther King, Jr., Richard Branson, John Lennon (with Yoko Ono), Buckminster Fuller, Thomas Edison, Muhammad Ali, Ted Turner, Maria Callas, Mahatma Gandhi, Amelia Earhart, Alfred Hitchcock, Martha Graham, Jim Henson, Frank Lloyd Wright and Pablo Picasso gibi ünlüler yer aldığı reklam filmi hiç yayınlanmadı.

Think Different reklamları gibi oldukça etkileyici bir çalışma. Apple eskiden bu kadar başarılı bir şirket değildi fakat reklam çalışmalarını her zaman çok iyi yürüttüklerini düşünüyorum. Tabi ki bunda Steve Jobs’un katkısı büyük.