Foursquare Time Machine

foursquare-the-next-big-thing

Foursquare, Timemachine adlı yeni bir uygulama çıkarmış. Bu uygulama sayesinde Check-in yaptığınız yerleri video olarak izleyebiliyor, ardından infografik şekilde istatistiklerinizi alabilirsiniz. Yukarıda bana ait infografigi görebilirsiniz. Favorites kısmına bakarak çoğunlukla hangi bölgelerde bulunduğumu anlayabilirsiniz. Yani ortalama bir Foursquare kullanıcısının yaşam biçimi çözmeniz çok kolay. Kişilerin özel hayatları hakkında duyduğum endişeyi daha önce şu yazıda paylaşmıştım. İsteyerek ve severek nerelere gittiğimizi paylaşıyoruz, bu markalar için iyi bir şey, insanlık içinse düşündürücü. Neden mi?

Uygulamayı denemek isteyenler için link: https://foursquare.com/timemachine

Instagram ve Video Tanıtımları

Instagram’da video özelliği aktif olduktan sonra sinema sektörü için yeni bir  fırsat doğdu. Artık atüdyolar film tanıtımlarını Instagram’a özel 15 saniyelik formatta hazırlamaya başladılar. Instagram’a özel ilk fragman ise Steve Jobs’un hayatını anlatan bu video oldu. Bu mecranın ilk defa Steve Jobs’un filmi için kullanılması gerçekten anlamlı. iPhone ile popüler olan bir uygulamanın, iPhone’u bulan kişiye gönül borcu ödemesi gibi olmuş.

Eş zamanlı çıkan diğer bir özellik ise Instagram içeriklerini tıpkı Youtube video’ları gibi web sitelerine embed edilebiliyor olması. Bu özellik ile kişilerin Instagram paylaşımlarını web sitelerinde daha fazla göreceğiz. Eğer profiliniz kilitli değilse, kullanıcılar paylaştığınız içerikleri kendi web sitelerine ekleyebilecekler. İçerikleri tıpkı yukarıdaki gibi; paylaşan kişinin adı, like ve comment sayısıyla birlikte göreceğiz. Instagram için üretilmiş içerikler artık uygulama ile sınırlı kalmayacak ve bu sayede çok daha fazla kişiye ulaşacak. Son olarak Instagram web sayfasını SEO dostu yapar ve içeriklerin Google’da kolayca bulunmasını sağlayabilirse maksimum derecede trafik alacaktır. Fakat Instagram hiç bir zaman geniş kitlelerin programı olmak istemedi, her zaman kaliteli içerik üreten belirli bir kitleyi hedefledi. Bundan dolayı bu şekilde ilerleyeceklerini tahmin etmiyorum.

Sonuç olarak Medya sektörü için yeni bir mecra doğdu ve artık bütün içerik üreticileri ve firmalar bu mecraya özel içerikler hazırlayacak. Belki reklam ajansları bile reklam filmlerinin 15 saniyelik versiyonlarını hazırlamaya başlayacaklar çünkü Instagram, değerli bir mecra olma yolunda hızla ilerliyor.

Cannes Lions 2013

Gezi parkı olayları nedeniyle bir süre blog yazmaya ara vermiştim. Bu süre zarfında reklamcılık ve iletişim dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2013 sonuçları açıklandı. Cannes Lions hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse: 1954’ten bu yana bütün dünyada yer alan reklam ve iletişim çalışmalarının değerlendirildiği en ciddi yaratıcılık festivali. Festivalde ödül alan işlerden bazılarını çok beğendim ve bunları aşağıda sizin için toparladım.

Büyük ödülü Dove’un  Dove Real Beauty Sketches adlı çalışması kazandı. Reklam filmi kategorisinde ise büyük ödülü Melbourne Metro tren istasyonu tarafından yaptırılan Dumb Ways to Die adlı çalışması kazandı. Her iki çalışmada gerçekten çok yaratıcı. Belki hatırlarsınız bu iki çalışmayı blog’ta daha önce sizlerle paylaşmıştım, tekrar izlemek isterseniz:

Awaken by Amazon

Winner of Future Lions kategorisinde Awaken by Amazon adlı ödül kazanan iş oldukça çarpıcı. Amazon tarafından yapılan çalışmanın amacı: insanların kullanmadığı kitapları ihtiyaçı olan kişilere göndermek. Kitapların toplanması, kitap hediye eden kişileri ödüllendirmek ve kitapları ihtiyaç sahibi olan kişiler aktarmak gibi bütün operasyonel süreçi çok iyi yönetmişler ve bu sürece dijital enstrümanları başarılı bir şekilde entegre etmişler. Fark yaratan çalışmalardan biri, mutlaka izlemeni öneriyorum.

TXTBKS


Mobil kategorisinde büyük ödül kazanan çalışma yine insanların hayatını kolaylaştırmak için yapılmış. Filipinler’de okuyan küçük çocuklar her gün onlarca kitabı okula taşımak zorundalar. Çok ağır çanta taşıdıkları için bazı çocuklar sakatlanıyor. Gelişmiş ülkeler bu problemi tablet bilgisayarla ile çözdüler fakat Filipinler’in gelirleri çok düşük olduğu için tablet bilgisayar alma şansları yok. Bu sorunu eldeki imkanlarla akıllıca bir şekilde halletmişler.

OREO “Oreo Daily Twist”

Cyber kategorisinde ödül kazanan diğer bir işe 100 yaşını kutlayan OREO’nun. 1912’den bu yana dünya tarihinde önemli yer kaplamış olayları OREO bisküvisi ile 100 gün boyunca tekrar canlandırmışlar. Biz çok eski bir markayız demenin en eğlenceli yollarından biri.