İnternet hayatımızı şeffaflaştırıyor

2012 yılının sonuna yaklaşırken çeşitli platformlar 2012 yılının “en”leri yayınlamaya başladılar. İlk etapta Google, ardından Youtube ve son olarak Twitter 2012 ile ilgili özet çalışmalarını paylaştı. Bunla ilgili örnekleri yazının sonunda paylaştım.

Sizce dünya’da neler olup bittiğini sosyal platformlardan daha iyi bilen herhangi bir kurum var mı?

Şuan dünya üzerinde neredeyse 1 milyar kişi Facebook kullanıyor. Bu demek oluyor ki sosyal platformlar milyonlarca dataya sahipler. Onlar, paylaşım yapan kişileri herkesten çok daha iyi tanıyorlar. Bugün bir banka sizin hangi takımı destekledinizi bilmezken Facebook biliyor. Ya da sizin nereye gittiğinizi bile şirket var mı?  Oysa Foursquare her an yanınızda…

İyi bir bir sosyal medya kullanıcısının Facebook, Twitter, Foursquare ve Linkedin datalarına bakarak bütün yıl ne yaptığını, nasıl bir ruh halinde olduğunu, nerelere gittiğini, hayatında ne olup bittiğini bulmak çokta zor değil. Hatta bunu sizin için yapan bir web sitesi var; Vizify. Kısaca anlatmak gerekirse, sosyal medya hesaplarınızı Vizify‘a tanıtıyorsunuz ve bu web sitesi çok kısa bir sürede sosyal medyada bütün bir yıl ne yaptığınızı grafiklerle özetliyor.

Aşağıda örneklerini görebilirsiniz

Screen Shot 2012-12-22 at 4.14.13 PM

Screen Shot 2012-12-22 at 4.14.32 PMNe yazdığınıza, neler izlediğinize ulaşması an meselesi. İnternet hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda şeffaflaştırıyor. Dijital pazarlama konusuna kafa yoran biri olarak bu kadar göz önünde olmak ve kolay erişebiliyor olmak beni bile korkutuyor.

Peki ya siz, kendinizi bu değişen iletişim dünyasında rahat hissediyor musunuz?

2012 yılında Google’da neler olduğunu görmek için: http://www.google.com/zeitgeist/2012/

Youtube’ta neler olduğunu görmek için: http://www.youtube.com/watch?v=SmnkYyHQqNs

Twitter’da neler olduğunu görmek için: https://2012.twitter.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.