Anadolu Efes’in gizli kamera sürprizi

Son zamanlarda Pazarlama İletişimi dünyasında en çok konuşulan çalışmalardan biri Anadolu Efes’in gizli kamera sürprizi adlı videosu. Bu kadar çok tartışılmasının sebebi Heinken’in 2010 yılında yaptığı HEINEKEN BEER THEY çalışması. HEINEKEN BEER THEY, 2010 yılında Cannes’da en iyi Promo&Aktivasyon ödülünü kazandı. Anadolu Efes’in çalışması Heinken’in fikrine çok benziyor bu yüzden sektördeki pazarlama uzmanları ve reklamcılar çalışmayı oldukça eleştirdiler. Pazarlama uzmanı ve reklamcılar için tanıdık fakat kendi hedef kitlesi için çok yaratıcı ve güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum çünkü çalışmayı eleştiren kitle halkın çok azını oluşturuyor. Basit bir tahminde bulunmak gerekirse reklamcılar ve pazarlama uzmanları halkın %5’inden fazlasını oluşturmuyordur.

Sosyal medya takibi hizmeti veren Semanticum adlı bir firma, video’nun çıktığı 21 Şubat günü Twitter ve Facebook’ta bu video hakkında konuşulanları analiz etmiş. Facebook ve Twitter’da toplam 6.328 verinin dikkate alındığı araştırmanın sonucunda, video hakkında bu mecralarda yapılan konuşmalar analiz edilmiş ve ortaya aşağıdaki infografik çıkmış. Araştırma sonucunda video izleyen kişilerin çoğunluğu çalışmanın “Muhteşem” olduğunu düşünüyor.

Bütün bunlardan yola çıkarak çalışmanın kendi hedef kitlesi üzerinde başarılı olduğunu düşünüyorum. Peki sizce başarılı mı?

AnadoluEfes_surpriz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.