Sosyal Deney – Asansörde aile içi şiddet

Bu sene Amerika’da sosyal deney videoları oldukça ilgi çekmeye başladı, özellikle bu tarz videoların izlenme sayıları ciddi oranda arttı. Benim en sevdiğim çalışmayı yukarıda görebilirsiniz. Bu çalışmayı izlerken boğazım düğümleniyor.

Güzel kurgulanmış bir sosyal deney çalışması özellikle STK’ların çok işine yarayabilir. Çok ucuz prodüksiyon maliyetleri ile internet üzerinden milyonlarca kişiye ulaşabilir ve bu sayede bağış gelirlerini artırabilirler (bkz. viral). Ice Bucket Challenge tam olarak bu tarz bir çalışma olmasa da viral etkisinden dolayı milyonlarca bağış topladı.

İsveç’te yapılan bir sosyal deney çalışmasıdan yola çıkan Hürriyet,  İstanbul’daki bir AVM’nin asansöründe aynı deneyi gerçekleştirdi. İnsan böyle bir durumda kaldığından ne yapacağını bilemeyebilir ama en azından bir şekilde tepki göstermek lazım. Tepkisiz kalmak en kötüsü. Uzmanlar böyle bir olayda müdahale etmeyin ama vakit kaybetmeden güvenlik görevlilerine veya ilgili birimlere haber verin diyor. Bu vesiliyle Aile İçi Şiddet Yardım Hattının telefon numarasını paylaşıyorum:  0212 656 96 96.

Video kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27687713.asp

İsveç’teki çalışmanın orjinalini izlemek isterseniz: http://www.youtube.com/watch?v=R1-A7R15uYU

Hürriyet’in çalışması: 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.