Super Bowl 2013 ve Otomobil Reklamları

Amerika’da hayatı durdurma noktasına getiren Amerikan Futbol Ligi Finalini (Super Bowl) izlemek için milyonlarca kişi televizyon karşısına geçti. Organizasyon ekonomiye tek gecede 12.7 milyar dolar katkı sağladı. Sadece reklam satışlarından 400 milyon dolar kazanıldı. Büyük markalar Super Bowl’a oldukça önem veriyor çünkü bir gecede maksimum kişiye ulaşabiliyorlar. Özellikle lansman yapmak için çok doğru bir etkinlik. Son verilere göre final maçını yaklaşık 115 milyon kişi izledi. Amerikan televizyon tarihinde “en çok izlenen program/etkinlik” rekorunu  kırdı. Hal böyle olunca reklam fiyatları da uçuyor. 30 saniyelik bir reklamı göstermenin maliyeti 4 milyon dolar! Amerika’daki reklam pazarı gerçekten çok büyük.

Super Bowl reklamları arasında en eğlenceli ve yaratıcı filmler genelde otomobil sektörüne ait oluyor. Bu sene de en beğenilen reklamlar arasında 3 tane otomobil reklamı yer alıyor. Aşağıda Super Bowl 2013’de yer alan bütün otomobil reklamlarını görebilirsiniz. Diğer kategorilerde yer alan reklam filmlerini izlemek için şu adrese göz atabilirsiniz: http://www.superbowl-commercials.org/

Lincoln’un yaptığı filmden kısaca bahsetmek istiyorum; reklam filminin senaryosunu tamamen kendi tüketicileri oluşturmuş. #SteerTheScript hashtagiyle atılan 5 yaratıcı tweet’i alıp reklam filmi haline getirmişler. Başarılı bir Crowd-Sourced çalışması olmuş.

Kişisel favorim Mercedes’in “Soul” reklamı.

Mercedes-Benz – Soul

Volkswagen – Get In. Get Happy.Audi – Prom

Lincoln – #SteerTheScript Commercial

Hyundai – Team

Hyundai – Stuck

Toyota – Wish Granted

Kia – Hotbots

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.